Amerika’da Turk Pasaport Yenileme

Çalınması, kaybolması ya da süresi bitmesi durumunda Amerika’da Türk pasaportunuzu yenilemek istiyorsanız izlemeniz gereken bir süreç bulunmakta.

Hepimizin bildiği gibi ülke dışına çıktıktan sonra sizin resmi olarak hangi ülke vatandaşı olduğunuzu, bulunduğunuz ülkeye yasal olarak giriş yaptığınızı ve kalma sürenizi kanıtlayabilmek adına pasaport, sürekli yanımızda bulundurmamız gereken, bir bakıma kimliğiniz gibi bir belge.

Umuyoruz böyle bir durumla karşılaşmazsınız ancak pasaportunuzun çalınması ya da kaybolması gibi bazı olumsuz durumlar başınıza gelebilir. Bu tür durumlarda ne yapacağınızı bilmek endişelerden ve yanlış atılacak adımlardan kaçınmak adına oldukça önemli.

Karşılaşabileceğiniz diğer bir problem de Amerika’dayken pasaportunuzun süresi dolması olabilir. Bu tür durumlarda da Amerika’da bulunma statünüz riske girecektir.

Öncelikle belirtelim, herhangi bir olumsuz duruma karşı önceden pasaportunuzun şahsi bilgilerinizi içeren sayfasının, vizenizi aldığınıza dair pulu içeren sayfanın ve varsa I-94 formunuzun fotokopisini çektirmeniz ve seyahatinizde güvenli bir yerde saklamanız doğru bir karar olacaktır.

Bu bahsettiğimiz talihsizlikleri yaşamanız halinde yazımızın konusu olan Amerika’da Türk pasaportu yenileme işlemleri, 5682 Sayılı Pasaport Kanunu ve İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Yeni Tip Pasaport Talimatında bulunan ilgili esaslara göre yapılmaktadır.

Yazımızın devamında süreci detaylı olarak inceleyelim.

Yurtdışındayken Pasaportunuz Kaybolur ya da Çalınırsa Ne Yapmalısınız?

Amerika’da pasaportunuzu çaldırdığınız zaman en yakın polis amirliğine ulaşarak bildirmeniz gerekir.

Burada size verilecek olan Pasaport Kayıp Tutanağını karakolda doldurabilirsiniz ancak dil yeterliliği gibi durumlardan dolayı kendinizi rahat hissetmiyorsanız elçiliğe giderek burada da işlemi gerçekleştirebilmeniz mümkün.

Tutanağın birkaç adet “Aslı Gibidir” kopyasını istemeyi de unutmayın. Yapacağınız başvurularda birden fazla kez tutanağa ihtiyacınız olması durumunda bu size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

See also  Puedo Cambiar Mi Firma Del Pasaporte

Pasaport Kayıp Tutanağı ile daha sonra gitmeniz gereken yer Türk elçiliği olacaktır. Elçilikten önceden randevu almanıza gerek olmadan pasaportunuzla ilgili yaşadığınız sorunu bildirebilirsiniz. Kayıp bildirimini kısa sürede yapmanız pasaportunuzun yanlış kullanımlarının önüne geçmek için oldukça önemli olduğunu belirtelim.

Bir not olarak, pasaportunuzun kaybolduğu ya da çalındığıyla ilgili işlemleri şahsen sizin yapmanız gerekmektedir. Duruma göre Türk Elçiliği sizin için geçici pasaport veya seyahat belgesi temin edebilir.

Ayrıca, kayıp pasaport ile ilgili Türkiye’nin Dış Temsilcilikleri ve kişinin nüfusa kayıtlı olduğu şehrin Emniyet Müdürlüğü arasında yazışma yapılarak işlemin sonuçlanması beklenir. Yeni pasaport çıkarılması sırasında kişilerin konu ile ilgili yazılı beyanı alınır. Reşit olmayan bireyler adına ise velayet sahibi anne veya baba tarafından yazılı olarak bilgilendirilme istenir.

Pasaportunuzun kaybolduğu ya da çalındığıyla ilgili bildiriminizi yaptıktan sonra size verilen belge ile pasaportunuzu kolaylıkla yenileyebilirsiniz. Bu sayede elde edeceğiniz geçici pasaport 30 gün boyunca geçerliliğini koruyacaktır.

Tutanak, kayıp pasaportunuzun yasa dışı işlemler için kullanılmasına karşı suçlu durumunda görünmenizi engeller. Bu tutanak aynı zamanda pasaportunuzu iptal eder. Bulsanız dahi eski pasaportunuzu artık kullanamazsınız.

Geçici Pasaport ile Türkiye’ye Dönüş

Kayıp pasaport ihbarınızdan sonra Amerika’da pasaport yenileme sürecine dahil olan kriterlerden biri dönüş uçuşunuzun doğrudan Türkiye’ye olmasıdır.

Aktarmalı uçuşlarda, ülkelerin prosedürleri havaalanlarında uluslararası aktarma bölgesi bulunup bulunmadığına göre değişebilmekte. Genel olarak bir sorun çıkma ihtimali olmasa da aktarma yapılacak ülke konsolosluğu ile görüşmeniz sıkıntısız bir geri dönüş için doğru bir karar olacaktır.

Amerika’da pasaport yenileme gerçekleştirilirken uygulanan adımlar yaşanılan duruma ve kişilere göre değişir. Türk Konsolosluklarından detaylı bilgi edinip emin adımlar ile ilerlemeniz önemlidir. Böylece yeni pasaportunuza kısa sürede ulaşabilir ve seyahatinizi tamamlayıp ülkenize dönebilirsiniz.

See also  Embajada De Venezuela En Usa Pasaporte

Amerika’da Pasaport Yenilemek için İstenen Evraklar ve Başvuru Süreci

Kaybolma ya da çalıntı gibi durumlarda verilen geçici pasaport, kişinin yalnızca Türkiye’ye ya da yaşadığı yere seyahat etmesini sağlar.

Bu evrak için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

 • 5×6 cm boyutunda arka fonu beyaz 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik
 • Polisten alınan kayıp tutanağı

Geçici pasaport 1 ay geçerlilik süresi bulunan tek yönlü bir evraktır. Bu belge, seyahat bitiminde geçerliliğini yitirir. Buna rağmen geçici pasaportunuzu yeni pasaport başvurusu sırasında yanınızda bulundurmanız gerekir.

Yeni Pasaport için Gerekli Belgeler

 • T.C. kimlik numaralı ve fotoğraflı nüfus cüzdanının aslı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş fonu beyaz olan 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet ya da daha önceden alınmış pasaportlar
 • Cüzdan ve posta ile pasaport harç bedelinin yatırıldığına dair dekontlar
 • Pasaport kaybına dair polis raporu
 • Kayıp pasaport beyannamesi
 • Reşit olmayan bireyler için anne ve babanın izin belgesi
 • Temsilciliklerde bulunan 12 yaşını dolduranların imza atması gereken form dilekçesi

Amerika’da pasaport yenileme süreciniz, bu belirtilen belgelerin ibrazı ile başlar. Yasal yollardan yurt dışına çıkan Türkiye vatandaşlarının yeni pasaportları, belirli adımlar uygulanarak düzenlenir. Süresi dolmayan kayıp ya da çalıntı pasaport başvurularında bu evrakın süresi yeni pasaporta aktarılır.

Yeni pasaport başvuru süreci, Amerika’da bulunan Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ya da Başkonsolosluklara ulaşılıp gerekli bilgi alındıktan sonra güncelleme işlemi gerçekleştirilerek aşamalı olarak uygulanır.

Yeni evrak, Türkiye’den tekrar yurtdışına çıkmanızı sağlar. Başvuru işlemi, sistem ve temsilciliklerin yoğunluğuna göre ortalama 5 ile 10 dakika içerisinde tamamlanır. Alınan bilgiler 30 saniyede güvenlikli dijital ortamdan tanzim merkezine iletilerek kişiselleştirme sırasına girer.

Yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin pasaportları 5 ile 7 gün içerisinde başvuru merkezlerine gönderilir. Bu süre zarfında bir mağduriyet yaşamamanız için de size pasaport niteliğinde kullanılmak üzere geçici bir belge verilir.

Amerika’da pasaport yenileme işlemlerinin süresi, kurumların ve sistemlerin yoğunluğu ile kişilerin yaşadığı duruma göre farklılık gösterir.

See also  Salvoconducto Para Viajar A México Con Pasaporte Vencido

Amerika’dayken Pasaportunuzun Süresi Biterse Ne Yapmalısınız?

Amerika’da pasaportumun süresi bitti, ne yapmalıyım? diye merak ediyor olabilirsiniz. Pasaportunuzun geçerlilik tarihi ile ilgili Amerika’da pasaport yenileme sürecini başlatmak için mevcut pasaportunuzun süresi dolmadan en az 6 ay önce başvurmanız gerekmektedir.

Pasaportunuzu yenilemek için aşağıdaki belgeleri sağlamanız gerekecektir.

 • Doldurulmuş bir pasaport yenileme başvuru formu (Form No. 10.02.01/A) (Bu form Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye Büyükelçiliği web sitesinden indirilebilir.)
 • Mevcut Türk pasaportu
 • İki adet vesikalık fotoğraf (Bu fotoğraflar son altı ay içinde çekilmiş olmalı ve vesikalık fotoğraf şartlarını taşımalıdır.)
 • Doğum belgesi veya vatandaşlığa kabul belgesi gibi Türk vatandaşlığının kanıtı
 • Bir elektrik faturası veya kira sözleşmesi gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki mevcut adresin kanıtı

Pasaportunuzun süresini Türkiye’den yaptığınız başvurularda olduğu gibi 10 yıla kadar uzatabilirsiniz. Elbette Amerika’da pasaport yenileme işlemi yaparken de harç ödemeniz gerekecektir.

Pasaport yenileme başvurunuzu yapmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Türk Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden randevu almanız gerekmektedir. Online olarak veya doğrudan Konsolosluk veya Elçilik ile iletişime geçerek randevu alabilirsiniz.

Randevu günü randevu saatinde gelmeyi ve gerekli tüm belgeleri yanınızda getirmeyi unutmayınız. Konsolosluk veya Elçilik personeli, başvurunuzu ve belgelerinizi inceledikten sonra size bazı sorular sorabilir.

Başvurunuz incelenip onaylandıktan sonra yenilenen pasaportunuz size posta ile gönderilecektir. Pasaport yenileme işlemlerinin işlem süresi değişebilir, bu nedenle buna göre plan yaptığınızdan emin olun.

Bu basit adımları takip ederek Türk pasaportunuzu Amerika Birleşik Devletleri’nde yenileyebilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz varsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız duyuyorsanız Türk Büyükelçiliği ile iletişime geçerek süreç hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Danışmanlığımızla Amerika’da Pasaport Başvuru Sürecinizi Güvenle Yönetin

Amerika’da pasaportunuzu kaybettiğiniz ya da çaldırdığınız zaman endişelenmenize gerek yok. Türk Konsolosluklarına giderek, gerekli evrakları temin ettiğiniz ve süreci takip ettiğiniz müddetçe evinize dönebilmeniz ve pasaportunuzu yenilemeniz oldukça kolay.

Tüm süreç hakkında bilgi almak ve sizinle birlikte ilerleyerek, kaybolan/çalıntı pasaportunuzun yasa dışı işlemlerde kullanılmasını engellemek ya da süresi bitmek üzere olan pasaportunuzu yenilemek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.